neděle 16. března 2014

počasí na androidu

Již dlouhou dobu mam v plánu přispět do nekonečného světa článků o těch nejlepších a nejúžasnějších aplikacích pro androida. Jelikož je toho opravdu hodně, chtěl jsem vypíchnout poměrně neoranou, zvláště před příchodem androworks, oblast českého počasí.

Meteor: Meteoradar
První z jejich dílny byl Meteor. Aplikace vznikla ve spolupráci s ČHMÚ a jedná se o prostou vizualizaci výstupů z dvou českých meteoradarů. K dispozici mámě snímky z několika minulých hodin, a i tzv. "nowcasting", čili předpověď budoucnosti z aktuálních dat. V tomto případě jde o extrapolaci pohybu vzdušných mas a posun srážek v průběhu následující hodiny. Srážky jsou zobrazeny na google mapou, je možno nastavit jejich průhlednost a detail přiblížení. K čemu je to dobré? Asi nejpřesněji zjistíte, zda zmoknete během následujících pár hodin, případně kam se máte pohybovat, pokud chcete ulovit tu největší bouři ;)


Meteor: Aladin
Druhá aplikace Meteor z androworks pěkně zpracovává výstupy z modelu Aladin ve formě tzv. meteogramů. Jedná se o jednoduché grafy pro konkrétní místo s vývojem jednotlivých meteodat do budoucna. A co se dozvíme? Teplotu, směr a rychlost větru, srážky, tlak vzduchu a rozložení oblačnosti v jednotlivých výškách.


Medard
Medard (web) je model počítaný AV ČR. Aplikace vcelku jednoduchá, ale funkční. De facto jen stahuje předpovědní mapy a umožňuje pohyb v čase.


RegenRadar Wetter
Pokud vás zajímá, co se k nám žene z německa, což je velmi častá situace, jistě oceníte tuto aplikaci s německým radarem. Nevím jak aktuálně, ale když jsem používal, tak na mě aplikace působila silně odbytým interfacem, každopádně poskytovala nenahraditelné informace.



Rainy Days
Po příchodu Rainy Days humpolácký RegenRadar ztrácí smysl instalovat. Tato aplikace sbírá data z dostupných meteoradarů (buienradar, meteox, vaderradar, eumetsat a nws) a zobrazuje je na jedné (google) mapě. Zvláště užitečné, když vás zajímá, co se k nám žene od sousedů (nebo z Evropy, Islandu, Skandinávie, USA včetně Alasky, Kanady, Hawaie, Puerto Rico, Guam, Afriky a Australie)

Meteo
Před příchodem Meteoru jsem používal jednoduchou aplikaci z polské produkce. Občas mi přišlo, že polský model dokonce předpovídá lépe, než ten český aladin. V současné době lze použít alespoň k porovnání předpovědí. Pokud máte postarší telefon, jistě vás potěší minimální velikost necelých 160 kB.


yr.no
Velmi kvalitní předpovědi poskytuje norský model s detailní pobřežní sítí . Bohužel aplikace nic moc, ale na porovnání s výstupy českého a polského modelu postačuje.
Další dvě aplikace pro norský model zde: YR weather widget nebo YR weather widget HD.

Aix Weather Widget
Jak již název napovídá, jedná se pouze o widget, ale ten se mi nejvíce zalíbil, ze všech možných meteo aplikací. Data vycházejí z výše zmíněného norského institutu a NOAA.


Meteogram weather widget
Podobný widget Aixu, s více možnostmi, ale také s více problémy (moje zkušenost) nabízí tato appka.



weermodellen
Tuto aplikaci jsem si založil, jakože zajímavou, ale teď koukám, že je zpoplatněná. Mělo by se jednat o soubor dostupných informací o počasí, primárně srovnání výstupů existujících modelů. Z obrázků se zdá, že obsahuje i synoptické mapy. Zaměřeno na Nizozemí.

MeteoEarth
Moc pěkně vypadá, bohužel placená, aplikace MeteoEarth. Měla by obsahovat výstupy z modelů pro celý svět. Bohužel, po zakoupení aplikace je nutné si předplatit i prémiový přístup k dalším datům.


Lunafaqt sun and moon info
Hlavním obsahem Lunafaqt je kalendář mesíčních fází. Aplikace dále dopočítává (?) východy a západy slunce i měsíce. Bonusem je malý 1x1 nebo 2x1 widget s těmito údaji.



Kamdroid
Jednou ze zajímavých služeb ČHMU je i soubor webkamer, většinou umístěných na nějakém vrcholu




Žádné komentáře:

Okomentovat